Inteligentní zdroj a nabíječka CTEK PRO120 12V

12V dílenská nabíječka a zdroj.
Max. dobíjecí proud 120A.
Režim pro Lithiové akumulátory.
Pasivní chlazení.
Pro olověné akumulátory 10-3600Ah.
Pro LiFePO4 akumulátory 15-1200Ah.

Skladem (3 ks)
Kód: 249-
Značka: CTEK
47 200 Kč / ks 39 008 Kč bez DPH
Kategorie: Nabíječky CTEK
Hmotnost: 9 kg

Podpůrný zdroj a moderní nabíječ automobilních akumulátorů CTEK PRO120

Podpůrný zdroj a moderní nabíječ automobilních akumulátorů CTEK PRO120 je hlavním představitelem série profesionálních nabíječů od firmy CTEK SWEDEN AB. Jedná se o jedno z nejpokročilejších zařízení svého druhu. CTEK PRO120 je určen pro profesionální využití. Je vhodný pro elektrodílnynezávislé autoservisyshowroomyprodejce nových vozů apod. Kompatibilita s akumulátory, inteligentní programy a výstupní parametry umožňují uživateli maximální možnou flexibilitu.

Podpůrný zdroj a moderní nabíječ CTEK PRO120 poskytuje až 120 A kvalitního a konstantního proudu. Napěťový výstup je extrémně stabilní s plně nastavitelnými hodnotami. Díky nízké úrovni zvlnění výstupního napětí, výstupního proudu, rychlé reakci na změny zátěže a řadě dalších integrovaných bezpečnostních prvků zaručuje uživateli dostatečný výkon i při nejnáročnějších diagnostický procedurách. CTEK PRO120 je ultimátním řešením podpůrného zdroje a dobíječe baterií akumulátorů v jednom. V rámci pokročilé diagnostiky vozidel je CTEK PRO120 neocenitelným pomocníkem garantujícím bezpečnou práci.

Kompatibilita s akumulátory

Nabíječ CTEK PRO120 je určen pro nabíjení nejběžnějších 12V akumulátorů. Je možné jím nabíjet klasické
olověné akumulátory tzn., konveční údržbové a samozřejmě bezúdržbové s různými technologickými koncepty.
V kategorii bezúdržbových olověných baterií MF (Maintenance Free) lze dobíjet jak klasické WET akumulátory se zaplavenými elektrodami (Pb/Sb; Pb/Ca; Ca/Ca) tak
akumulátory s vázaným elektrolytem AGM (Absorbed Glass Mat). Dále je možné nabíjet gelové akumulátory (GEL). V rámci obou technologií bezúdržbových
akumulátorů
 (AGM i GEL) odpovídá nabíječ požadavkům na dobíjení baterií založených na koncepci VRLA (Valve Regulated Lead Acid) tzn. ventilem řízených za účelem regulace pracovního tlaku.

Dalším zástupcem podporovaných autobaterií jsou akumulátory typu EFB (Enhanced Flooded Battery), které jsou odolné proti cyklickému zatížení. Tyto akumulátory jsou určeny
pro vozidla se systémem Start-Stop.

Výborně také dobíjí akumulátory lithiové resp. lithium-železo-fosfátové (LiFePO4) jakožto zástupce nejnovější technologie. Lithiové akumulátory je nutné nabíjet pouze speciálními dobíječi. Neodbornou manipulací a užíváním může dojít k nevratnému poškození. CTEK PRO120 dispouje funkcí „probouzení“, která u některých lithiových akumulátorů se zabudovanou ochranu proti nadměrnému vybití, umožní znovu připojení článků do terminálů akumulátoru.

Výhody a vlastnosti zařízení PRO120

 • Automatická detekce velikosti olověných akumulátorů díky patentovanému režimu „Adaptive Charging“
 • Bezpečnostní funkce automaticky upozorňují na chyby při 1) nesprávné polaritě, 2) přepětí, 3) příliš vysoké teplotě akumulátoru 4) při detekci poškozeného akumulátoru
 • Speciální profil pro nabíjení lithiových akumulátorů
 • Technologie „Resonant Converter“ pro rychlé a efektivní nabíjení
 • Dodávané napětí a proud jsou vysoké kvality s nízkým činitelem zvlnění
 • Bezpečně reaguje na náhlý nárůst spotřeby energie
 • Zabudovaná ochrana před jiskřením a proti přepólování = bezpečný provoz bez jisker
 • Kompatibilní se všemi typy 12V akumulátorů včetně lithiových (LiFePO4)
 • Velmi malý zpětný odběr proudu v případě, kdy není nabíječ připojen k síti
 • 5 metrů dlouhé kabely se svorkami, které jsou schopné přenášet vysoké proudy
 • Vysoká účinnost s chlazením bez ventilátoru zaručuje delší životnost a tichý chod bez hučení větráků
 • Zařízení je optimalizováno pro použítí na nejmodernějších vozidlech
 • Zajišťuje maximální ochranu proti poškození citlivé elektroniky
 • Velmi robustní a odolné provedení zajišťuje nárazuvzdorný polykarbonátový kryt
Ilustrační foto CTEK

Bezpečná diagnostika

CTEK PRO120 zvládá dodávat až 120 A při zachování stabilního napětí, bez kolísání a současně velmi rychle reaguje na náhlé zvýšení spotřeby energie. Stabilní zdroj napájení umožňuje odběr napětí, volitelně v rozsahu 12,6 – 14,8 V v přírůstcích po O,1 V což znemožňuje poškození citlivé elektroniky. Proto CTEK PRO120 vyhovovuje extrémním energetickým nárokům moderních automobilů. Udržení stabilního napětí je nejdůležitější zejména při kódování, resetech adaptací a flashování řídicích jednotek.

V praxi přebírá kontrolu nad vozidlem inteligentní program přístroje. Např. v rámci napájení automobilu, ke kterému není připojen akumulátor např. při jeho demontáži, slouží režim „prodejny“. Při tomto režimu přebírá úlohu akumulátoru podpůrný zdroj PRO120. Stejný program se použije i při sériové diagnostice nebo přeprogramování resp. flashování řídicích jednotek.

Diagnostické práce vč. velkého množství požadovaných aktualizací softwaru řídicích jednotek mohou trvat mnoho hodin. Proto je u moderních vozidel při dlouho zapnutém zapalování zcela zásadní, aby měl technik k dispozici podpůrný zdroj s moderním nabíječem, na který se může 100% spolehnout. Ochrana elektronických systémů automobilu je při delších opravách pro profesionální diagnostické pracoviště naprostou nutností.

Inteligentní dobíječ

CTEK PRO120 je procesorem řízený pulsní nabíječ, dodávájící stejnosměrný proud v pulsech, tzn. v krátkých časových úsecích, mezi kterými je pauza. Šířka jednotlivých pulsů a prodlev mezi nimi je řízena patentově chráněným programem vykonávajícím postupné nabíjení, sestávájící se z osmi kroků. Testovací program „automatického adaptivního nabíjení“ automaticky akumulátor po připojení proměří a zvolí nejvhodnější nastavení nabíjení. Díky této pokročilé technologii dokáže CTEK PR0120 obnovit kapacitu a původní stav akumulátorů. Nabíječ má rozdílné nabíjecí programy pro olověné akumulátory a pro lithiové akumulátory.

Režimy dobíjení olověných akumulátorů

V prvním kroku (Desulphation) zjistí CTEK PRO120 sulfaci akumulátoru. Proudové a napěťové pulzace odstraní sulfáty z olověných desek aku., čímž se obnoví jeho kapacita. V druhém kroku (Soft Start) prověřuje nabíječ, je-li akumulátor schopný nabíjení. Nemůže tak dojít k nabíjení vadného akumulátoru. Ve třetím kroku (Bulk) započne nabíjení maximálním možným proudem do cca 80% kapacity akumulátoru. Čtvrtý krok (Absorption) nabíjí klesajícím proudem na maximum do 100% kapacity akumulátoru. V pátém kroku (Analyse) proběhne krátký kapacitní test za účelem ověření, zda akumulátor dokáže udržet náboj. Šestý krok (Recond) se aplikuje v případě, že byl aktivován režim nabíjení Ca/Ca. V tomto kroku dochází k regeneraci a obnovení akumulátoru zvýšením napětí, které akumulátor kontrolovaně zaplyní, čímž dojde k promíchání elektrolitu. Sedmý krok (Float) udržuje konstantní napětí a kontinuálně akumulátor nabíjí. V osmém kroku (Pulse) monitoruje CTEK PRO120 napětí na akumulátoru. V případě poklesu pustí impulz k udržení v plně nabitém stavu. Tento krok udržuje akumulátor na 95–100% jeho kapacity.

Režimy dobíjení lithiových akumulátorů

Nultý krok (Wake Up) zajistí bezpečné probuzení respektive deaktivaci ochrany proti vybití, pokud je aktivní. V prvním kroku (Accept) prověřuje nabíječ, je-li akumulátor schopný nabíjení. Nemůže tak dojít k nabíjení vadného akumulátoru. Ve druhém kroku (Bulk) započne nabíjení maximálním možným proudem do cca 90% kapacity akumulátoru. Třetí krok (Absorption) nabíjí klesajícím proudem na maximum do 95% kapacity akumulátoru. Ve čtvrtém kroku (Analyse) proběhne krátký kapacitní test za účelem ověření, zda akumulátor dokáže udržet náboj. Akumulátory neschopné neudržet náboj je potřeba vyměnit. V pátém kroku (Completion) dojde ke konečnému dobití zvýšeným napětím. Šestý krok (Maximization) dobíjí maximálním napětím do 100% kapacity akumulátoru. Sedmý krok (Float) udržuje konstantní napětí a kontinuálně akumulátor nabíjí. V osmém korku (Pulse) monitoruje dobíječ napětí na akumulátoru. V případě poklesu vydá impulz k udržení v plně nabitém stavu. Tento krok udržuje akumulátor na 95–100% jeho kapacity.

Režimy nabíjení

Různé režimy nabíjení

Intuitivní a snadné ovládání

Minimalistický design obslužných tlačítek (pouhých čtyř) zajišťuje snadné ovládání v menu přístroje, které je kompletně lokalizováno do českého jazyka. Menu přístroje je intuitivní a velice přehledné. Podsvícený LCD display je jasný a snadno čitelný i na přímém slunci. Při běžné práci display zobrazuje veškeré důležité parametry dobíjení a informace spojené s aktuálně nastaveným režimem. Celkovou ergonomii podtrhuje zámek tlačítek zajišťující nechtěný či neoprávněný pokus o zastavení nebo spuštění funkcí nabíječe.

Technické specifikace

Typy akumulátorů

Všechny typy 12V olověných akumulátorů (s kapalným elektrolytem, EFB, Ca/Ca, AGM a GEL).
12V (4článkové) (LiFePO4) akumulátory.

Kapacita akumulátoru Pb

10–3600 Ah, olověné akumulátory

Kapacita akumulátoru Li

15–1200 Ah, (LiFePO4) akumulátory

Zpětný odběr proudu

méně než 2Ah/měsíc (velmi malý zpětný proud)

Činitel zvlnění

méně než 4%

Vstup

220–240 VAC, 50–60 Hz, 9.2 A

Výstup

120 A, 12 V

Počáteční napětí

2.0V Olověné akumulátory
8.0V (LiFePO4) akumulátory

Sériové rozhraní

USB 2.0 port (typ B) pro aktualizace a servis zařízení

Stupeň krytí

IP40

Číslo modelu

1092

Délka nabíjecích kabelů

5000 mm (vedení stejnosměrného proudu)

Délka síťových kabelů

2500 mm (vedení střídavého proudu)

Pracovní teplota (okolí)

-20°C až +50°C
(-4°F až +122°F)

Čistá hmotnost

13,77 kg (dobíjecí jednotka s kabeláží)

Hrubá hmotnost

16,02 kg (hmotnost dodávky)

CTEK PRO120 pro Mercedes-Benz

CTEK dodává nabíječe do více než 70 zemí po celém světě. Díky vysoké kvalitě svých produktů se stal spolehlivým dodavatelem do OEM sítí prestižních automobilových a motocyklových výrobců. Jedním z klientů je celosvětová servisní síť Mercedes-Benz Daimler AG. CTEK PRO120 je schváleným přístrojem v rámci Mercedes-Benz GSP (W-000-588-00-81-00) dle předpisu v Mercedes-Benz Workshop-Information-System (WIS) pro účel nabíjení a dobíjení startovacích baterií bez odpojení od palubního elektrického systému.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu